Knihovny ČVUT jsou stejně staré jako samotné ČVUT. Dříve měla každá fakulta svou vlastní knihovnu, v roce 2009 se ale spojily a vytvořily ÚK ČVUT se 3 lokálními knihovnami mimo Dejvice. Najdeš tam proto všechny knihy, časopisy a elektronické informační zdroje, které ke studiu potřebuješ.

Nevíš, kde přečkat čas mezi přednáškami? Nebo kde se učit, protože na koleji na to není ta správná atmosféra? Zkus navštívit studovnu ÚK ČVUT. Je to místo, kde si skripta půjčíš na celý semestr, prozkoumáš databáze nebo si necháš poradit, když píšeš semestrální a závěrečnou práci. Můžeš si tam nabít notebook a surfovat po internetu na školní wi-fi síti. Můžeš tak nerušeně pracovat na svých úkolech nebo sledovat oblíbený seriál. V patře najdeš automaty na kávu a jídlo, které ti zpříjemní zkouškové období. Občerstvení si můžeš vzít s sebou do studovny.

Kde knihovnu najdeš?

ÚK ČVUT sídlí v budově Národní technické knihovny společně s Knihovnou Vysoké školy chemicko-technologické, Střediskem vědeckých informací ÚOCHB AV ČR, pobočkou Městské knihovny v Praze a Univerzitním knihkupectvím odborné literatury. Pult, kde se dají půjčit i vrátit knížky, najdeš v 2. NP v pravé části pultu. Vyzvedneš si tam i případné rezervace. Studovna je v 5. NP. Kdybys potřeboval(a) časopisy, můžeš zajít do Studovny časopisů v 3. NP.

Jak se do knihovny zaregistruješ?

Registrace do knihovny je jednoduchá. Stačí ti k tomu platný průkaz studenta, který si vyzvedneš v vydavatelství průkazů. Druhý den po vydání je již průkaz aktivní a můžeš se přijít registrovat do 2. NP v NTK, kde má ÚK ČVUT výpůjční pult. Stejně tak je možné registraci provést v lokálních knihovnách (FD, FJFI, FBMI). Podepíšeš výpůjční prohlášení a máš hotovo. Nic neplatíš a rovnou si můžeš vypůjčit skripta a učebnice, které potřebuješ.

Něco navíc

Chceš najít místo pro svůj pracovní tým? Můžeš využít relaxačního koutku, kde jsou křesla a malý stolek. V klidu a troše soukromí bude hračka rozebrat projekt a rozdělit si práci. Velká studovna v 5. NP je navíc otevřená až do 22:00 (sleduj otevírací dobu).

Do knihovny určitě přijď, když budeš psát semestrální nebo závěrečnou práci. Pomohou ti tam s vyhledáním literatury, psaním odborného textu a hlavně s citováním použitých zdrojů (některé citace bývají těžké – internetové zdroje, obrázky, tabulky apod.). Nemusíš si s tím lámat hlavu sám(a).

Sleduj webové stránky knihovna.cvut.cz, kde najdeš nejen užitečné informace, ale i pozvánky na různé akce/semináře a workshopy. Mohou ti pomoci zvládnout studium levou zadní. Knihovnu můžeš také sledovat na sociálních sítích (Facebook, Instagram).

Vždy na začátku semestru knihovna pořádá exkurze pro studenty. Přihlas se na některý z termínů a zjisti, v čem všem ti ÚK ČVUT může být nápomocná.

Místo působení

Technická 6, 160 80 Praha 6