Ze všeho nejdřív

Nezapomeňte se zapsat do studia, vyřídit si průkaz studenta nebo si zapsat jednotlivé předměty. Informace pro studenty a studentky, nastupující do 1. ročníku prezenční i kombinované formy studia v bakalářských studijních programech, najdete detailně popsané v této části fakultního webu.

 

Areál

Studium se odehrává celkem ve dvou lokalitách, jedna z nich je v kampusu ČVUT v Dejvicích, druhá na Karlově náměstí. Na Karlovo náměstí se z Dejvic dostanete nejrychleji metrem, zeleným (A) a pak žlutým (B), nebo také přímo tramvají č. 18 (ze zastávek Lotyšská, resp. Vítězné náměstí).

 

Technická 2, Praha 6

Zde Fakulta elektrotechnická sídlí, je to budova v Dejvickém kampusu. V rozvrhu bude mít označení T2. Druhá polovina monobloku z 60. let náleží Fakultě strojní. Najdete zde ty nejdůležitější věci, například studijní oddělení – když vejdete hlavním vchodem, vydejte se doleva. Nachází se zde 11 ze 17 kateder fakulty, děkanát a další složky fakulty.

 

Jídlo

Můžete využít bufet v prvním patře budovy T2. Pokud vám výběr nebude po chuti, poblíž najdete také Menzu Studentský dům nebo Technickou menzu, kde není výjimkou luxusní steak za přátelskou studentskou cenu. Jídlo nemusíte dopředu objednávat a zaplatíte ho kartou studenta, kterou lze dobít kreditem v jakékoliv menze.

 

Studovny

Studovnu s občerstvením najdete, půjdete-li v přízemí hlavní chodbou směrem na Fakultu strojní. Často tam potkáte kamarády z jiných fakult. Do počítačové studovny se dostanete jen s průkazem studenta. Je to místnost T2:A4-404.

 

Šatna

Od začátku října do konce dubna můžete pro odložení bundy nebo zavazadla využít šatnu v suterénu budovy. Hned po vstupu do budovy sejdete po schodech o patro níž. Otevírací doba je od 7:00 do 19:15.

 

U šaten je i pár závěsných stojanů na kola.

 

Budova FEL ČVUT v Dejvicích (březen 2020, foto: P. Neugebauer, SVTI)

 

Karlovo náměstí 13

Označení v rozvrhu je KN. Sídlí zde 4 katedry (kybernetiky, řídicí techniky, počítačů a počítačové grafiky a interakce); dvě hlavní posluchárny mají i jméno: Zengerova (KN:E-107), ve které se, mimochodem, konají občasné koncerty, a Šrámkova (KN:E-301).

 

Jídlo

Poblíž Zengerovy posluchárny najdete malý bufet. Ve dvoře pak najdete výdejnu menzy. Nabízí vždy několik jídel za příznivé ceny. Pokud by vám nevoněla nabídka menzy, na Karláku najdete spoustu dalších možností, kde se najíst.

 

Jugoslávských partyzánů 3

Označení v rozvrhu je JP. V prvním ročníku tu výuku mít nejspíš nebudete. V pátém patře budovy „B“ najdete katedru matematiky, katedru ekonomiky, manažerství a humanitních věd.

 

Nepropásněte seznamovák

Pro studenty a studentky nastupující na Fakultu elektrotechnicku pořádáme Seznamovací kurz pro „feláky“. Vybírat můžete hned z několika termínů, koná se v učebním středisku Temešvár u Orlické přehrady. Na kurzu se kromě sportování můžete zúčastnit konzultací z matematiky a besedy „průvodce prváka“.

 

Studenti pro ostatní studenty všech fakult pořádají také seznamovák ZaČVUTění. Čekají vás seznamovací hry, přednášky o škole a šílená zábava. Ve dvou termínech u Máchova jezera.

 

Další akce, kterých se můžete účastnit, najdete sepsané tady. Pořádáme letní programátorské akce, kurz praktické elektroniky, FEL Camp i letní brigády pro nově přijaté studenty.

 

Studium

K nejtěžším předmětům patří matematika, programování, fyzika či elektrické obvody. Doporučujeme nepodcenit výuku již od prvních týdnů semestru. Hodit se vám může Bezpečná matematika a bezpečná fyzika – paralelní výuka matematiky a fyziky zaměřená jak na doplnění středoškolské látky, tak i na typové příklady z vysokoškolské látky, které studentům tradičně dělají u zkoušek problémy.

 

Programy jsou tvořeny různými specializovanými obory – v průběhu druhého semestru si vyberete svoji specializaci.

 

Pro několik studijních programů nabízí fakulta možnost kombinovaného nebo dálkového studia, výuka probíhá obvykle jednou týdně nebo jednou za čtrnáct dní.

 

Studentské aktivity

Na FEL se můžete zapojit do řady zájmových klubů. Jejich činnost popsal přímo jeden ze studentských spolků +/-FEL ve svém webovém rozcestníku pro prváky – v sekci Dělej, co tě baví.

 

Studentky z FEL založily spolek wITches a učí zdarma děti od 5.-9. třídy programovat, florbaloví nadšenci se můžou zapsat do naší florbalové reprezentace a třeba fanoušci motorsportu můžou v týmu eForce postavit další samořiditelný elektrický monopost spoustu dalšího. Vybírat nemusíte jen z fakultních, ale i univerzitních spolků. Třeba Galibi je vysokoškolský LGBT+ klub Studentské unie ČVUT v Praze.

 

Sport

Jako studující na FEL můžete využívat Ústav tělesné výchovy a sportu ČVUT v Praze. Oblíbené je kondiční posilování, plavání, tenis, lezení na stěně, volejbal, lukostřelba, powerjóga, stolní tenis a další.

 

V létě i v zimě potom můžete vyjet na výcvikové kurzy – windsurfingové, vodácké, cyklistické, jógové, zkrátka dělat můžete snad všechno, co vás napadne.

 

Výuka jazyků

Povinným jazykem ve všech bakalářských studijních programech je angličtina. V den zápisu se studenti zapsaní do prezenční formy studia zúčastní rozřazovacího testu z angličtiny. Ti, kteří absolvovali některou z mezinárodních nebo státních jazykových zkoušek, si přinesou příslušný certifikát, aby mohli být od rozřazovacího testu případně osvobozeni.

 

Kromě angličtiny se můžete na FEL učit i další jazyky, třeba čínsky nebo japonsky. V cizích jazycích také pořádáme přípravu na zahraniční pobyty, kurzy akademického psaní, rétoriky, průpravu cizojazyčné prezentace nebo přípravu na jazykové certifikáty. Více na jazyky.fel.cvut.cz.

 

Důležité odkazy

  • Tahle stránka vás provede všemi fázemi – od rozhodování, jaký studijní program si zvolit, přes přípravu na přijímací zkoušky, přijetí i nástup do 1. ročníku. Určitě si všechno pečlivě prostudujte, ať vám nic neuteče.
  • Poněkud strohý, ale zato vyčerpávající, rozcestník najdete také tady: studijní oddělení, základní informace ke studiu, informace pro bakalářské studenty, informace pro magisterské studenty, studenty kombinovaného studia i obecné informace a podpora studentů.
  • Knihy a skripta si můžete zapůjčit například v Národní technické knihovně nebo Knihovně ČVUT.
  • Potřebujete ubytovat na kolejích? ČVUT spravuje řadu ubytovacích zařízení po celé Praze, můžete si vybrat od levnějších až po dražší i s vlastním sociálním zařízením.
  • Po Praze se můžete pohybovat pěšky, s Lítačkou za studentskou cenu hromadnou dopravou, nebo třeba na Rekolech.
  • Kde potkat spolužáky virtuálně? Kromě už zmíněného Discordu hledejte na Facebooku skupiny s názvy jako Prváci ČVUT FEL 2020, nebo skupiny studijních programů jako např. EK FEL ČVUT 2020, které si zakládají sami studenti, studentské spolky nebo zástupci studijních programů.

KONTAKTY

Zapojte se do studentského života:

Ptejte se přímo studentů:

Kontaktujte studijní oddělení:

  • [email protected] – vedoucí studijního oddělení, Ing. Helena Šislerová 
  • [email protected] – proděkanka pro bakalářské studium, doc. RNDr. Veronika Sobotíková, CSc.
  • [email protected] – proděkan pro mgr.
    studium, studium v angličtině, kombinované a výběrové studium, doc. Ing. Jiří Jakovenko, Ph.D. 

Adresa:
Technická 2, 166 27 Praha 6 – Dejvice
Karlovo náměstí 13, 121 35 Praha 2 – Nové Město

 

Otevírací doba budov:
Po-Pá 6:00 – 21:00

Comments are closed.